Altix bez barier!

_DSC7091

Design, technologia i społeczna odpowiedzialność biznesu. Firma ALTIX dokonała swoją działalność skupia się na kreowaniu dostępnego środowiska dla osób niewidomych oraz słabo widzących. Stworzyli pierwszy polski syntezator mowy, udźwiękawia biblioteki. „Napisali” przewodniki po miastach Polski, „namalowali” wystawę. Nie pytają czy można? Można!

Firma ALTIX, założona z inicjatywy niewidomych informatyków, istnieje na rynku od 1989 roku. Jest największą firmą w Polsce zajmującą się dystrybucją elektronicznego sprzętu osób niepełnosprawnych. W Polsce to właśnie oni stworzyli podwaliny tyfloinformatyki, czyli informatyki dla niewidomych. Stworzyli pierwszy polski programowy syntezator mowy, udźwiękowili Bibliotekę Centralną Niewidomych i placówki edukacyjne. Ich głównym celem jest transformacja przestrzeni publicznej. Nieustannie dokonuje się tego z myślą o mieszkańcach miast, pomijając przy tym tych, dla których te udogodnienia to nie tylko miły gest, ale zwykłą konieczność. Na ich stanowisku można sprawdzić się w strzelaniu do celu, sugerując się jedynie wysokością słyszanego dźwięku, napisać swoje imię alfabetem Braille’a oraz „obejrzeć” obrazy dotykiem. ALTIX nie produkuje jedynie nowoczesnych pomocy technologicznych. Twórcy stawiają na design. Dlaczego pożyteczne miało by szpecić? Ich produkty trafiają bowiem do przestrzeni publicznej: tablice na dworcach, czytniki w bibliotekach, tablice informacyjne, plany budynków. Z jakim nastawieniem spotykają się członkowie grupy? Sytuacja w Polsce jeszcze nie może cieszyć. Opór powodują brak chęci oraz brak świadomości. A zapotrzebowanie jest, co ukazuje popularność gdańskiej wystawy „Proszę dotykać eksponatów”. Ta społeczność istnieje i chce zobaczyć nasz świat. ALTIX spełnia rolę społecznego adwokata. Wychodzi z inicjatywą do instytucji publicznych, wspomaga rodziny w sięganiu po dotacje na sprzęt, dzięki którym dzieci nie są wykluczone z edukacji i życia społecznego.

Pracy jest jeszcze wiele. Okazuje się, że niewielki procent niewidomych posługuje się alfabetem Braille’a. O niepełnosprawności należy myśleć już na etapie jej projektowania. Przestrzeń wspólna nie powinna wykluczać.

Dodano: 2014-05-16